2013. október 25. péntek 12:30 - 12:55 DUNA UNIVERZUM
2015. február 22. vasárnap 09:05 - 09:30 Duna Televízió
2015. szeptember 17. csütörtök 07:40 - 8:05 Duna World
2015. február 22. vasárnap 09:05 - 09:30 Duna Televízió
2015. szeptember 17. csütörtök 07:40 - 8:05 Duna World
Az utolsó remény
Sikerek és a szabadkőművesség
Magyar dokumentumfilm-sorozat (2013) (25')
Kossuth Lajost Colombusba érkezésekor már hurutos betegség gyötörte, ezért orvosa eltiltotta a nyilvános szerepléstől. Állapota ellenére csak egy napot pihent, aztán megírta a beszédét, aminek meg is lett a sikere. Olyannyira, hogy 11 évvel később Abraham Lincoln szinte szóról szóra megismételte Kossuth colombusi beszédét. A magyar kormányzó demokráciát akart építeni Magyarországon, aminek az alapja az Egyesült Államok volt. Kossuth meggyőződött arról, hogy a szabadkőművesség támogatása nagy segítség lehet törekvései eléréséhez az Államokban.
Operatőr:
Zeneszerző:
Időtartam:
- Lakatos János
- Máthé Gábor
Zeneszerző:
- Pikó Sándor
Időtartam:
25 perc
Az utolsó remény
Ezt a címet kapta az a filmsorozat, amely Kossuth Lajos 160 évvel ezelőtti amerikai körútját dolgozza fel. Az egykori események nyomába eredt a Debrecen Televízió stábja, hogy felkutassa és bemutassa azt az utat, amely talán a magyar diplomáciatörténet egyik legsikeresebb útja volt, de a magyar történelemírás oly keveset foglalkozik vele.
[1851.] "Decemb. 4dikén
Éjfél után álmunkból riasztottak fel a hírrel, hogy Kossuth megérkezett, felugrottunk, siettünk fogadására nemzetünk kincsének, büszkeségének s megváltójának. A partra érkezve valóban ott láttuk állani Humboldt utazógőzöst, büszkén adta tudtunkra két álgyúlövéssel, hogy a nagy embert meghozta, s éppen már a partra csólnakon szállítja; mire a vesztegház előtti ágyú 31 lövéssel[7] válaszolt. Kossuth velünk, a partra lépve, érzékenyen kezet szorított, s felvezettük a számára rendelt szállásra, a vesztegház orvosa lakjába." "7. A 31 állam nevében." (Pordán Ildikó: László Károly beszámolója Kossuth amerikai útjáról. Kutatási füzetek 2. Pécs, 1996)
Kossuth Lajos utazása feldolgozásának egyik alapját a kormányzó titkára, László Károly által írt napló adta, aki helyszínről helyszínre színes képet festett az amerikai eseményekről, fogadtatásról, beszédekről. Ugyanakkor feltárt olyan részleteket, amelyek izgalmasabbá, élményekben gazdagabbá tették a film elkészítését. A szerkesztést segítette, hogy Kossuth Lajos beszédeit a korabeli sajtó szinte kivétel nélkül közölte. Ez annak köszönhető, hogy a kormányzó - korát meghaladó módon - másodpéldányban minden beszédét átadta a helyi sajtónak.
A beszédek, a napló oldalai arról árulkodnak ugyanakkor, hogy Kossuth útja korántsem volt felhőtlen. Hiszen, bár több mint 80 települést keresett fel és több mint 200 beszédet mondott - céljai nem teljesültek maradéktalanul. Olyannyira nem, hogy a pénzgyűjtése nem járt sikerrel - többek között azért, mert az amerikaiak bőkezűségének másik oldalán ott volt, hogy Kossuthnak kellett finanszírozni a bálokat, fogadásokat, szállást, szállítást.
A Debrecen Televízió stábja idén tavasszal járta végig azt az utat, amit 1851/52-ben Kossuth, felkeresve szinte minden jelentős helyszínt. Azt is bemutatja a filmsorozat, hogy mi maradt a kormányzó után, hiszen ottléte nem múlt el nyomtalanul. Az amerikai kisebb közösségek közül többen a Kossuthot választották településük, megyéjük névadójának. Így ma Iowa államban a legnagyobb megye a kormányzó nevét őrzi, emellett 7 másik államban is található Kossuth nevű település.
Ugyanakkor szobrok is őrzik Kossuth Lajos emlékét. Washington D.C.-ben a Capitoliumban Raoul Wallenberg mellett ő a másik nem amerikai állampolgár, akire ily módon emlékeznek. Ezenkívül New Yorkban, Manhattanban, a Hudson folyó parti sétányon, nem messze a világhírű Columbia egyetemtől, ugyancsak szobor őrzi emlékét, akárcsak Clevelandban vagy Los Angelesben.
Az utolsó remény című 8 részes filmsorozatot rövidesen a nézők is láthatják és megismerhetik azokat, akik ma is őrzik Kossuth Lajos emlékét az Amerikai Egyesült Államokban.
|
Vojtkó Ferenc
vojtko.ferenc@dtv.hu |
Forrás: http://www.sk-szeged.hu/statikus_html/vasvary/newsletter/12dec/vojtko_ferenc.html
Nava: http://nava.hu/adatlap/?id=1731582
Kapcsolódó link: http://szk.referata.com/wiki/Kossuth_Lajos
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése